Beszámoló az I. Szentesi Szemészeti konferenciáról
2011. október 27-én került megrendezésre az első szentesi szemészeti konferencia.
Az előzetes várakozást meghaladó regisztráció miatt helyszínt kellet cserélnünk és így a Dél -Alföld egyik legpatinásabb épületében a volt Megyeháza Dísztermében került lebonyolításra ez az esemény. 40 romániai állatorvos valamint 75 magyar kollega jött el.( Sajnos a helyhiány miatt az utolsó pillanatokban jelentkező kollegákat nem tudtuk fogadni és ezzel máris jött az ötletünk, melyet mind a hallgatóság, mind az előadók támogattak, hogy tartsuk meg tavasszal a második szemészeti konferenciát. Ennek dátumát már ki is tűztük: 2012. április.) Engedjék meg, hogy kicsit hosszabb legyen a beszámolóm, de rendkívüli élmény volt, mind hallgatónak lenni, mind egy rövid időre előadóként bemutatkozni. Reggel 6 órakor gyönyörű, igazi alföldi Koszta képekre illő napfelkelte fogadta a szervezőket és a programra elsőként érkezőket.(Az első korai vendégek, már előző nap megérkeztek, többen kisvárosunkban aludtak. Az előadók közül megérkeztek Romániából várt kollegák, Szentgáli Tanár Úr és kedves felesége, valamint Prof. Sebestény Andor és párja. Így a szakmai megbeszélés, egyeztetés már előző este megkezdődött közöttük.)
Előzetesen féltünk, hogy a regisztráció gyakorlatlanságunk okán esetleg nehezen fog menni, azonban köszönet a segítőknek, akik gyorsan, zökkenőmentesen oldották meg ezt a számukra kissé szokatlan feladatot.
A szponzorok, támogatók felépítették standjaikat és egész nap nemcsak az előadásokkal, de komoly szakmai tudásukkal álltak a folyton kérdező vendégek rendelkezésére.
Az érkezőket szentesi szokás szerint egy kis hideg reggelivel, forró kávéval és baráti beszélgetéssel fogadtuk. 9-kor azután elkezdődött az általunk már nagyon várt program. Városunk polgármestere Szirbik Imre nyitotta meg fővédnökként a konferenciát.
(Szentesen az állatorvosoknak mindig nagy respektje volt, hiszen állami gazdaságok, szövetkezetek, valamint a Hungerit vágóhíd nagyon komoly állatorvosi létszámot foglalkoztat.) De természetesen a kisállatokkal foglalkozó állatorvosok ugyanígy szívesen látott vendégek Szentesen és nagy becsben vannak tartva. Az első előadást Prof. Ionascu Juliana tartotta, a Bukaresti Állatorvosi Egyetem szemész professzora.
Rendkívül jó humorú, elnézést a szóért, de nagyon magyaros temperamentumú hölgyet ismertünk meg személyében. Az előadása, melyet Kádár Mártika szinkrontolmácsolásában hallhattunk, olyan témát mutatott be, amelyről eddig Magyarországon csak humánkonferenciákon volt csak szó. Az állatgyógyászati kontaktlencsék témájú előadása úttörő előadás volt. Az Ő véleménye az egész konferenciáról mint külső szemlélődő volt számunkra jelentős. Fontos volt, hogy rajta keresztül a Magyarországi konferenciánkat milyen visszhanggal fogadják az Ő környezetében. Hála az előadóknak azt hiszem a magyar állatorvos szemészet jól mutatkozott be.
A második előadást Szentgáli Tanár Úr tartotta. Előadása nyugodt, higgadt, a legmagasabb szakmai igényeket kielégítő, hallgatók által "magasan díjazott", akadémiai előadás volt. Külön köszönet, hogy a levezető-elnök nehéz feladatát elvállata.
A Premed Pharma nevében Pontyos Csaba mérnök Úr angol-magyar nyelvű előadása bemutatta azokat az eszközöket, amelyet az állatorvoslásban az elmúlt néhány évben elkezdtünk használni a Szentesi Kiséri Állatorvosi Rendelőben. Az OCT, ERG, a legújabb Phaco-Emulsificator került így bemutatásra, nemcsak felhasználói, hanem technikai szempontból is. Ezek ismerete azért fontos, hogy a kollegák, tudják, milyen szemészeti beavatkozásokat lehet elvégezni vagy a specialistáknál elvégeztetni.
Ezután következett a nap egyik legfontosabb része, az ebéd. Megpróbáltuk Szentes ízvilágát a szentesi konyha minden titkát bemutatni, csak egy rövid felsorolás: gulyásleves, szentesi zöldségkrém leves, marha-, sertéspörkölt, tarhonya, juhtúrós galuska, rántott és sülthúsok, a szentesi almás-sütemény, hozzá frissen vágott zöldségsaláták voltak az étlapon.Természetesen ebéd közben is folytatódott a szakmai beszélgetés, az előadókat kérdésekkel halmozták el és megmondom őszintén nagyon nehéz volt visszacsalogatni az embereket az előadóterembe. Közben meg kell jegyeznem, hogy a román kollegák részére is folyamatos szinkrontolmácsolást tudtunk biztosítani.
A délutánt az Alpha-Vet kft. fájdalomcsillapításról, fájdalomcsillapítókról tartott előadása nyitotta meg,amely az állatorvosi szemészetben rendkívül fontos, mind a betegségek gyógykezelésében, mind a sebészeti fájdalomcsillapításban.
A fiatal előadók sorát Dr. Fenyves Ildikó folytatta. A funduskamerás képek teljesen új megvilágításban mutatkoztak be a kóros és normál elváltozások bemutatásával. Ekkor jött az ötlet, hogy egy konferencián a sokak által ránézésre megállapított PRA talán egy önálló konferenciát is megérne, hiszen ez a betegség nagyon sok téves diagnózis felállításában szerepel. A tavaszi konferenciánk egyik főtémája bizonyosan ez lesz.
Megható pillanatához érkezett a konferencia. A nyolcvanadik életévét betöltött Prof. Sebestény Andor,aki a Brit Birodalmi Rákkutató intézet nyugalmazott professzora és aki egész életét a tudománynak és a szabadságnak áldozta, megtartotta egészen különleges hangulatú előadását a CV 247-ről. Elnézést kért azért, mert nehezen találja a szavakat és akadozik egy kicsit a beszéde, de 50 évig ezt a nyelvet nem gyakorolhatta, hiszen 5 év börtön után a halálbüntetés elől menekült Angliába, ahonnan hazatérve magával hozta minden tudását és mindent, amin egész életében dolgozott, Igaz Tudós, Igaz Ember. Megtisztelő, hogy megismerhettem és kezet foghattam Vele.
Dr. Berényi Adrienn. Engedjék meg, hogy egy kicsit hazabeszéljek. Ő egy szentesi születésű,az egyetem után rögtön Szentesen dolgozó doktornő. 2 évvel ezelőtt kezdett el a rendelőben dolgozni. Már akkor nyilvánvaló volt, hogy nem átlagos szakamai képességekkel rendelkezik. A legújabb diagnosztikai eszközökhöz való bátor hozzányúlása, azok kezelésének elsajátítása átlagon felüli volt. Az ERG és OCT készülékeket, Magyarországon ő használta, a rendelőnkön belül legelőszőr és a diagnosztikai sztenderdek felállítása, e két gép esetében Magyarországon, az Ő nevéhez fűződik. Az OCT készülékkel történő közös vizsgálataink pedig a gyártó részére történő sztenderd felállításában abszolút értékben elsők voltak. És most 2 év után meghallgattam egy előadását teljesen kívülállóként. Le kell, hogy írjam, hogy végig, borzongás fogott el. Egy teljesen letisztult, szakmáját nagyon magas szinten űző szemész állatorvos párját ritkító előadását hallgattam. Ajánlom figyelmükbe a konferencia szervezőknek ezt a fiatal szentesi állatorvosnőt. Nagyon sajnálom, hogy nem lakik Pesten és nincs számára lehetőség egy Ph.d.-t készíteni ebből a témakörből. Gratulálunk Adrienn! Darth Vader szavaival élve, "a tanítványból Mester lett." A következő előadás Glaucoma témakörben hangzott el.
A záró előadás Dr. Gyenes Ágota kórházigazgató szemsebész főorvos előadásában:a gyógyszerek hatása a szemészeti betegségek kialakulásában.
A gyógyszer mellékhatásokról tartott előadása érintette a humán és állatgyógyászat területén előforduló hatóanyagokat. Nagyon sokat megtudtunk a Glaucomát, Cataractát, Retinopathiat kiváltó gyógyszerekről, amely hatásokról sokszor még a specialistáknak sincs tudomásuk és így egy elváltozást egyszerűen fertőzésnek, genetikai hibának tartanak. Ezt a témakört is érdemes, úgy hiszem, a tavaszi konferencia kapcsán hosszabban boncolni.
Eljött az a pillanat, amikor Dr. Szentgáli Zsolt felkért a konferencia bezárására. Az egész nap izgalma, az előadások nagyszerű hangulata, nemcsak akkor, hanem most a cikk megírásakor is rendkívül megindító. Nehéz volt elhagyni a konferencia helyszínét, valamint a kollegáktól elköszönni.
Azzal fejezem be a beszámolót, amivel egymástól elköszöntünk, hogy "tavasszal ugyanitt".
A konferencia szervezője:
Dr.Dobos András
címzetes egyetemi docens
Tudósítás egy állatorvosi műtőből
Hypertensiv glaukóma és szaruhártyafekély
Szűkzugú glaukóma következményes cataractával
Kutya idegentest okozta szaruhártya sérülése
Érdekes szaruhártya sérülések
Szaruhártya fekély kutyánál
Szemhéjdaganat eltávolítása kutyánál
Szaruhártya átültetés kutyánál
Kreatoconjunctivitis pseudomembranosa
és annak műtéti megoldásai házimacskában
Idült Keratocunjctivitis 12 hetes macskában
és annak sebészeti megoldása
Lézeres cyclophotocoagulatio képekkel
Glaukóma műtét,cataracta műtét
előkészítéséhez kutyánál
Luxált szemlencse eltávolítása
kutyánál-kommentár nélkül!
Lézeres cyclophotocoagulatio (CPC)
glaukóma műtét kutyánál
Szemészeti eset különös kommentár nélkül
Cataracta műtét phacoemulsificatorral
A szaruhártya fekélyről
Beszélgetés egy érdekes szemészeti eset kapcsán
Mivé lehet egy szemészeti eset?
Dr. Berényi Adrienn - Egy kis plasztikai sebészet
Dr. Dobos András - Gondolkodjunk a harmadik szemhéjról
Dermoid képlet a szemen
Überreiter-szindróma műtéti kezelése
Szemészeti ultrahang képek - és amit rajtuk látni
Retinaleválással látó kutya
Szaruhártya átültetés kutyában
PRA(progressziv retina atrófia)-a sokszínű betegség
Egy majdnem vak berni pásztor 2.- iridectomia
(az iris egy részének műtéti eltávolítása)
Egy majdnem vak berni pásztor
Kicsi kutya - sok probléma
Harmadik szemhéjműtét képekben
Kétoldali lencseluxatio képekben
Toklász kontra szem - esetismertetés
Csarnokzug vizsgálata OCT-készülékkel (kutatás)
Szaruhártya sérüléseinek vizsgálata (Kutatás)
OCT készülékkel fiziológiás szemészeti
vizsgálatok az állatgyógyászatban (Kutatás)
Lencse-ficam (anterior luxált lencse) műtét
Szürkehályog - cataracta műtét
Első dokumentált állatorvosi
ERG-vizsgálat Magyarországon
Cataracta - szürkehályog
Glaukómáról másképpen